Produkty

Rozwiązania

EV

E-BUS

E-TRUCK

INDUSTRY & MARINE

Oprogramowanie

Wybierz język

Elektromobilna przyszłość motoryzacji

zachodni klaster elektromobilności, Ekoenergetyka

Ekoenergetyka jest jednym z założycieli nowego konsorcjum „Zachodni Klaster Elektromobilności”, powołanego przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną wspólnie z 11 partnerami: strefami ekonomicznymi, organizacjami oraz najważniejszymi firmami z sektora  e-mobility i nowych technologii. Współzałożyciel spółki Ekoenergetyka, Maciej Wojeński podpisał dziś list intencyjny w Centrum Konferencyjnym LSSE w Legnicy. 

Nawiązana współpraca ma za zadanie zwiększyć oraz połączyć potencjał innowacyjny podmiotów branży sektora motoryzacyjnego, działających na rynku elektromobilności na terenie Dolnego Śląska oraz regionu Polski południowo-zachodniej.

– Elektromobilność jest jednym z kluczowych obszarów działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Rozwój elektromobilności w Polsce wynika z dążenia do utrzymania przez nas jednego z pierwszych miejsc na świecie w sektorze motoryzacji, wzrostu konkurencyjności gospodarki, rozwoju badań i wdrożenia innowacyjnych technologii w przemyśle, a przez to modyfikację mapy świata w kontekście wykorzystania surowców, w tym pierwiastków ziem rzadkich – podkreślał Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.

Liderem konsorcjum klastrowego została Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która ma już duże doświadczenie w tworzeniu klastrów. Spółka jest liderem Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, Motoryzacyjnego, a także Technologii Kosmicznych – Silesian Space Valley. Ponadto pełni funkcję partnera Dolnośląskiego Klastra Lotniczego. Wśród Członków założycieli nie mogło zabraknąć miasta Zielona Góra, jednego z pionierów elektryfikacji miejskiego transportu publicznego w Polsce oraz Polska Izba Rozwoju Elektromobilności, jedna z największych organizacji branżowych w Polsce.  

– Wspólnie stawiamy na jeszcze większe zacieśnienie współpracy pomiędzy biznesem, organizacjami pozarządowymi, spółkami Skarbu Państwa oraz administracją na poziomie lokalnym i centralnym. Chcemy wpisać się w światowe trendy i odgrywać istotną rolę w sektorze elektromobilności. Celem Zachodniego Klastra Elektromobilności jest także zwiększenie potencjału innowacyjnego firm. Te nowoczesne rozwiązania mają stabilizować system energetyczny oraz pozytywnie wpływać na ochronę środowiska i na polską gospodarkę – mówił Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Ekoenergetyka jest jednym z założycieli Zachodniego Klastra Elektromobilności, skupiającego wiele podmiotów z sektora na rzecz synergii, łączenia potencjałów, transferu technologii i budowania wspólnych kanałów dostaw. „Zdajemy sobie sprawę, że kluczem do przyspieszenia rozwoju elektromobilności są inwestycje w rozwój technologiczny, badawczo-rozwojowy i edukacyjny. Nasza spółka inwestuje w badania i rozwój w obszarze innowacyjnych rozwiązań w transporcie zeroemisyjnym. Stoimy przed wielkimi zmianami związanymi z redukcją śladu węglowego pochodzącego z transportu. Wyzwania dotyczą obszarów sektora energii, logistyki, produkcji pojazdów, wdrażania infrastruktury szybkiego ładowania, ale również efektywnego finansowania nowych ekosystemów. Mamy nadzieję, że obecni i przyszli partnerzy ZKE wyzwolą potencjał do rozwoju innowacji, biznesu i nowych doświadczeń w branży elektromobilności. – podkreślał Maciej Wojeński – współzałożyciel spółki Ekoenergetyka. 

Nowe przedsięwzięcie ma wzmocnić potencjał firm, a także zapewnić im możliwość rozwoju technologicznego poprzez dostęp do nowoczesnych rozwiązań, bazy edukacyjnej oraz transfer wiedzy. Uroczystości założenia klastra towarzyszyła premiera raportu „Barometr e-mobility 2022. Elektromobilność na terenie województwa dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego. Inwestycje. Trendy. Zatrudnienie. Eksport”.

Galeria

Materiały prasowe

Pobierz ->


 ekoenergetyka-polska nagrody

 ekoenergetyka-polska nagrody

 ekoenergetyka-polska nagrody

 ekoenergetyka-polska nagrody