Aktualności

Lider elektromobilności nadal rośnie

Wzrost, innowacje i uznanie rynku. Tak w skrócie może podsumować 2020 rok Ekoenergetyka-Polska S.A. Premiery produktów dla aut osobowych, nowe centrum badawczo-rozwojowe i prawie
70 wygranych przetargów w kraju i zagranicą generowały dynamiczny rozwój firmy.

 

Napędzanie elektromobilności

Druga najlepsza, najszybciej rozwijająca się firma z sektora MŚP (wyróżnienie „Gazele Biznesu”) w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy zrealizowała wiele przedsięwzięć umacniających jej pozycję rynkową. Producent stacji szybkiego ładowania dla pojazdów osobowych, dostawczych, ciężarówek i autobusów inwestował w badania i rozwój, wejście na kolejne rynki, nowe produkty i pracowników. Wsparł także m.in. uruchomienie pierwszej w Polsce wielostanowiskowej stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych Ekoen, która rozpoczęła działalność w lutym.

W pełnym wyzwań 2020 roku nie zwolniliśmy tempa, ale przyśpieszyliśmy. Przemyślana i konsekwentnie wdrażana strategia pozwoliła nam zrealizować nowe inwestycje, zwiększyć zatrudnienie, zainwestować w laboratoria i nowe technologie, a jednocześnie zwiększyć portfel zamówień. Jestem przekonana, że kolejny rok przyniesie dalszy rozwój firmy i kolejne kontrakty, również na rynkach zagranicznych – zaznacza Dagmara Duda, prezes Ekoenergetyka-Polska S.A.

Spółka zakończyła właśnie rozbudowę centrum badawczo-rozwojowego – Centrum Nowoczesnych Technologii w Transporcie Elektrycznym. Będą w nim rozwijane technologie ładowarkowe w zakresie konstrukcji mechanicznych, energoelektroniki oraz optymalizacji. Inżynierowie Ekoenergetyki  – to już ponad połowa pracowników firmy – będą tworzyć w Centrum innowacyjne rozwiązania i urządzenia, poszerzając tym samym portfolio produktów firmy. Centrum pozwoli także rozwijać kompetencje testowe, dzięki którym spółka będzie mogła uzyskać akredytację. Jednocześnie kończy się budowa centrum badawczo-rozwojowego technologii wodorowych w transporcie. Łącznie do 2022 roku Ekoenergetyka na budowę nowych obiektów badawczo-rozwojowych i produkcyjnych przeznaczyła 120 mln zł.

 

MOCna rynkowa pozycja

W 2020 roku spółka wyprodukowała blisko 700 stacji ładowania, wygrała 68 przetargów na łączną kwotę 75 mln złotych i zwiększyła swój udział w rynku do 16 państw. Rekordowy rok to czas realizacji kilku wyjątkowych kontraktów, m.in.: 100 stacji szybkiego ładowania Axon dla PKN Orlen,
272 urządzenia o łącznej mocy 24,5 MW dla Régie Autonome des Transports Parisiens (RATP), tworzenie infrastruktury ładowania w jednym z największych projektów wymiany taboru autobusowego na elektryczny w Europie – dla MZA Warszawa, zakończenie projektu dla MZK Zielona Góra i kilku miast w całej Polsce oraz kontrakt z GDDKiA na nowe stacje szybkiego ładowania przy autostradach A1 i A2.

Rynek dynamicznie się rozwija, a my pozyskujemy kolejnych klientów i partnerów, którzy chcą korzystać nie tylko z naszych niezawodnych i nowoczesnych produktów, ale także z unikalnego know-how i doświadczenia w tworzeniu efektywnych i opłacalnych systemów ładowania pojazdów elektrycznych. Doceniają także nasz autorski, innowacyjny system monitoringu i zdalnego zarządzania infrastrukturą  – podkreśla Maciej Wojeński, wiceprezes Ekoenergetyka – Polska S.A.

 

Dobra energia nie tylko dla pojazdów

Ekoenergetyka nie zwalniała tempa także jeśli chodzi o rozwój kadr i inicjatywy z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu. W 2020 roku spółka odnotowała wzrost zatrudnienia o 38%, a rekrutacje nowych pracowników były prowadzone przez cały rok. Obecnie w firmie pracuje już blisko 400 osób.

W drugiej połowie roku powołana została Fundacja Ekoenergetyki, której celem jest wsparcie rozwoju dzieci i młodzieży, ich bezpieczeństwa oraz zdrowia. – Stawiamy na rozwój pracowników, którzy mogą się realizować zarówno na polu zawodowym, jak i  poprzez specjalnie przygotowaną dla nich i ich rodzin ofertę oraz udział w akcjach na rzecz społeczności lokalnej. Dobra energia ludzi Ekoenergetyki napędza kolejne inicjatywy – podsumowuje Urszula Przegalińska-Kubik, wiceprezes Ekoenergetyka-Polska S.A., a zarazem prezes Fundacji. Spółka wraz z Fundacją wspierały finansowo i rzeczowo instytucje, organizacje społeczne i przedsięwzięcia w regionie, m.in. dwa szpitale, Dom Samotnej Matki, Straż Pożarną oraz akcje „Szlachetna Paczka” i zbiórki na siepomaga.pl. Wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży w różnych obszarach to wyróżnik działań Ekoenergetyki.

 

Świetny koniec, obiecujący początek

Koniec 2020 roku firma zamknęła z przychodami w wysokości ponad 100 mln zł oraz kilkoma działaniami, które otwierają zupełnie nowe możliwości w nowym roku. Poza zakończeniem rozbudowy Centrum Nowych Technologii Ekoenergetyka rozpoczęła rozbudowę linii produkcyjnej, dzięki czemu będzie mogła jeszcze bardziej elastycznie odpowiadać na potrzeby klientów. Spółka podpisała też umowę na wynajem nowych powierzchni biurowych w Katowicach, gdzie firma rozpocznie działalność operacyjną w maju.

Na początku grudnia spółka zaprezentowała nowy produkt – innowacyjną ładowarkę Axon Pay. Stacja szybkiego ładowania ze zintegrowanym systemem płatności będzie w sprzedaży już w I kwartale 2021 r. Z kolei w połowie miesiąca Ekoenergetyka rozpoczęła współpracę z Indonezją. Podczas oficjalnej wizyty w Ekoenergetyka-Polska S.A. Ambasador Republiki Indonezji w Polsce zainaugurowała Polsko-Indonezyjską Platformę na Rzecz Elektromobilności. Spółka przekazała stronie indonezyjskiej stację szybkiego ładowania, która zostanie uruchomiona już w marcu. W tym samym miesiącu Ekoenergetyka spotka się z przedstawicielami rządu i zaprezentuje swoje rozwiązania na targach w Dżakarcie.

 

 

***

 

Ekoenergetyka-Polska S.A. to lider w branży elektromobilności w Europie. Od ponad dekady projektuje i produkuje nowoczesne i niezawodne stacje ładowania wysokiej mocy do pojazdów elektrycznych.  Spółka wciąż dynamicznie się rozwija. W 2019 roku odnotowała wzrost przychodów o 1 154,53% (69,034 mln zł; zatrudnienie: 278 osób). Rok wcześniej było to 923,03% (37,546 mln zł; zatrudnienie: 112 osób).


Author


Avatar